בשבח החטא הקדמון

"וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים, אֶת-הָאָדָם; וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן, לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ." - לאחר שאלוהים ברא את האדם הוא גם ישר מצא לו עבודה וייעוד בחיים. אבל כמו שכולם יודעים פיטרו את אדם על היום הראשון. באיזה יום גן עדן נוצר? [לפני 7]

"וּמֵעֵץ, הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל, מִמֶּנּוּ" - הדת הראשונה. צו אחד של איסור, זה הכל. נאסר על האדם לעבור מדרגת מדבר יוצר כלים ובעל יכולת להאמין בדת לדרגת דעת, מתלבש ומסוגל לפרש לעצמו בענייני דת (blink).

"וַיָּבֵא אֶל-הָאָדָם, לִרְאוֹת מַה-יִּקְרָא-לוֹ; וְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא-לוֹ הָאָדָם נֶפֶשׁ חַיָּה, הוּא שְׁמוֹ." - האדם דווקא עושה את העבודה שלו ובורא בעצמו משהו. שפה.. יכולת הדיבור של האדם מאד מרשימה את האל. הוא רשם אותה. יש פסוק על זה.

"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֱלֹהִים, הֵן הָאָדָם הָיָה כְּאַחַד מִמֶּנּוּ, לָדַעַת, טוֹב וָרָע; וְעַתָּה פֶּן-יִשְׁלַח יָדוֹ, וְלָקַח גַּם מֵעֵץ הַחַיִּים, וְאָכַל, וָחַי לְעֹלָם.  וַיְשַׁלְּחֵהוּ יְהוָה אֱלֹהִים, מִגַּן-עֵדֶןלַעֲבֹד, אֶת-הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר לֻקַּח, מִשָּׁם.  וַיְגָרֶשׁ, אֶת-הָאָדָם; וַיַּשְׁכֵּן מִקֶּדֶם לְגַן-עֵדֶן אֶת-הַכְּרֻבִים, וְאֵת לַהַט הַחֶרֶב הַמִּתְהַפֶּכֶת, לִשְׁמֹר, אֶת-דֶּרֶךְ עֵץ הַחַיִּים. " - החטא ועונשו, האדם זכה לעלות בדרגת התפתחות שלמה אך הועף מגן עדן לעבר האדמה, האם זה היה שווה את זה?

כן בהחלט. אני חושב שהרבה יותר נחמד להיות חכם ובעל דעת טוב או רע מאשר מישהו שאינו יודע לשאול או תם עם כל החסרונות. אני לא יודע כמה באמת היה רע לנו בתקופה הפרהיסטורית והפראית שלנו לפני שהבנות הכריחו אותנו להיות תרבותיים יותר ולהתחיל להתלבש... [לא יודע בדיוק איפה היה קו ההתפתחות האבולוציונית בין הדרגות. ממתי חיה היתה לאדם וממתי אדם איבד את תמימותו הפראית והיה לחכם מספיק כדי להיחשב לדרגת דעת. לפני 30אלף, 10אלף,5אלף?]

היהדות והנצרות רואות את חטא גן העדן כדבר רע, הנצרות אף שמה אותו בראש התיאולוגיה שלה כחטא האולטימטיבי שאחראי לכל סבלות האדם על האדמה עד שאדונם ישו כיפר על כך במותו, אבל האם זה כל כך רע להיות בעל דעת?

האם לעבור על חוקי הדת במקרים מסוימים הוא בהכרח דבר רע? אין חטאים טובים? לא רשום שלאכול את פרי עץ הדעת הוא דבר רע כשלעצמו, הסיבה של אלוהים לכך רשומה- כדי שלאדם לא תהיה היכולת להגיע לרמה של אלוהים. טוב לאלוהים [לדעתו], לא בהכרח רע לאדם. הדבר הרע היחיד בלאכול את פרי עץ הדעת היה האיסור של אלוהים לכך, האיום שלו שאם הם יעשו את זה הוא פשוט יהרוג אותם. והנחש צדק.. הוא אכן לא עשה את זה למרות שזה שעפנו מגן עדן בהחלט הורג. אולי. אף פעם לא הייתי שם. בתנ"ך לא רשום בשום מקום שלשם בהכרח הולכות נשמות המתים. לא רשום ממש בהכרח לאן הם הולכות לצורך העניין.

נשאלת גם השאלה, האם זה היה נכון מצד אלוהים לאסור את הכלל הזה בידיעתו שבני האדם יעברו עליו? האם הדת הראשונה בעולם לפי משל זה היתה נכונה ונבונה?

 בקיצור- לפעמים שווה לחטוא!!!!              (גם אם זה לא דתי במיוחד smile)