שבוע של 10 ימים

השבוע הרגיל בן 7 ימים הוא המצאה עברית מכובדת שנפוצה כיום בכל העולם וכל העמים והארצות משתמשים כעת בשבוע בן 7 ימים, שלא שבעבר הרחוק לפני שהאימפריה הרומית אימצה את הנצרות ואת השבוע ביחד איתה.

אך האם לא יתכנו חלוקות זמן טובות יותר מאשר לוח שנה המבוסס על חלוקה לשבועות בני 7 ימים, ומה אם למרות הכל, ננסה להמציא לוח שנה שיש בו 10 ימים – כמו בסיס הספירה שבו כל העולם משתמש כיום, הספירה העשרונית? הבה ננסה.

בשנת שמש יש 365 ורבע ימים, לא ניתן לשנות את זה, מכיוון שזהו בעצם הזמן שלוקח לכדור הארץ להקיף את השמש ועל כן בכל שנת שמש מדויקת בהכרח יהיו 365 ורבע ימים, ללא קשר לחלוקה ליחידות זמן קטנות יותר.

אך אנו רוצים שבוע בן 10 ימים, ועל כן נבנה שנה בת 36 שבועות, דבר שייתן לנו 360 ימים בשנה ומספר נח לחלק לחודשים – למשל 9 חודשים בני 4 שבועות כל אחד כשכל שבוע הוא בן 10 ימים. חודשים קצת ארוכים יותר.

כדי להשלים אבל ל365 ורבע, מ360 צריך לבצע עיבור לשנה. בדרך כלל, נהוג לבצע מחזור עיבור אחד לשנה, אך אנו נעשה עיבור אחד ל5 העודף ואחד לרבע העודף. כדי להוסיף 5 ימים בשנה, נוסיף כל שנה שניה חודש נוסף בן שבוע אחד של 10 ימים וכך לכל היותר תהיה מעיבור זה הטיה של 5 ימים משנת השמש האמיתית. העיבור השני של השנה יהיה כל 40 שנה וזאת מכיוון שרבע כפול 40 זה גם שבוע של 10 ימים. מחזור העיבור השני יתחיל בשנה אי זוגית של מחזור העיבור הראשון כך שלא יהיו חודשים מעוברים בני 20 ימים.

ואם לא נח ממחזור העיבור של העודף של ה5, אפשר לעשות בשנה באופן קבוע, חודש עשירי בן 5 ימים או חצי שבוע – וכך זה יהיה יותר יציב ויהיו 365 ימים בשנה, כמו בלוח השנה כיום (שבו מעברים את העודף של הרבע יום כל 4 שנים).

אמנם לא ניסיתי בפועל את הלוח הזה, אך הוא נראה לי הרבה יותר מדעי ומתמטי. היום השביעי עדיין יהיה שבת ואפשר להוסיף לו גם את יום 8 ו9 כימי מנוחה נוספים ובכך עדיין תתקיים מצוות השבת למעוניינים בכך (או את היום השביעי והיום השלישי). הלוח החדש הוא הרבה יותר נח מבחינה מספרית, מכיוון שאנחנו סופרים בבסיס 10 וכאן יש כל שנה – 10 חודשים (או כל שנתיים) ובכל שנה יש 36 שבועות (מספר יותר נח מ52) שכל אחד מהם מכיל 10 ימים. המספרים פשוט יותר נוחים.

וטוב, אני לא באמת מציע שנתחיל לוח שנה חדשה שמבוסס על בסיס 10, אבל יצא לי לחשוב על זה והמחשבה הייתה מעניינת, אז החלטתי לשתף אתכם גם ברעיון הזה, שאני מצהיר שלא בדקתי בשום צורה שהיא לא תיאורטית.

ושיהיה שבוע/המשך שבוע/ סופשבוע טוב.