מחשבות שישיות על ישו

האם ישו הוא משיח בן דויד? יתכן, כפי שרשמתי מאד לא סביר אבל יתכן.

אך הנוצרים מאמינים כיום בכך שישו הוא משיח בן דויד וכל הדת שלהם מבוססת בעצם על כך שישו הוא המשיח בן דויד ושבהופעתו הראשונה הוא אמנם לא גאל את עם ישראל ולמעשה קצת לאחר שהשליחות שלו הסתיימה התרחש חורבן בית שני אך הוא ממתין בגן עדן לצד האל ומתאמן לקראת חזרתו ובבוא הזמן תהיה ביאתו השנייה והוא יופיע משמיים ויגאל את כולנו, אפילו את היהודים שהוא אמור למלוך עליהם וכעת לא מאמינים בו כלל.

כל עוד זה אפשרי כשהמשרה עדיין פנויה ואף אחד אחר לא הוכח כמשיח. אך מה יקרה אם יופיע משיח בן דויד אחר והוא יוכר על ידי היהודים כמנהיג שלהם ויותר מכך כמשיח שעליו הנביאים הקדמונים דיברו, זה קצת סותר את האמונה שלהם במובן של מבטל אותה לחלוטין. זה פשוט – כמו בסרט משנות ה80 "איש הנצח" – יכול להיות רק אחד.

ויש מספר תרחישים אפשריים למה שיקרה אחרי זה – הנוצרים יכולים להתעורר פתאום דתית ובכעס רב להכריז מלחמה על ישראל ועל המשיח ולכפות במלחמה הסכם על ישראל שתמתין לחזרתו של ישו ואולי גם תאמין בו אם כבר. זה תרחיש אחד.

תרחיש אחר, הוא שביום שבו אותו משיח יכריז עליו כעל משיח והעם בארץ יסכים עם הקביעה שלו ולא יתווכח, הוא יצליח לשכנע גם את העולם שהוא המשיח. באותו יום, בתוך רגע, מעל מיליארד אנשים יקראו לאותו אדם – אבא.

ומה בנוגע למוסלמים? זאת עוד שאלה. אבל אם המשיח הוא המשיח האמיתי הוא אמור להביא שלום עולמי, כך שבעצם השאלה אם הוא אמיתי הוא לא. אם הוא אמיתי – והנבואות שבתנ"ך יוכחו כנכונות – עם ישראל עבר שואה, עבר תקומה, עבר גאולה רוחנית ונפשית ועכשיו בית המקדש השלישי נבנה (להזכירכם את הפוסט הפציפיסטי שלי בנושא) ולא רק זאת – הנוצרים, העם המתקדם בעולם – הרוסים, האירופאים, האמריקאים – הופכים בין רגע למאמינים של המשיח, אולי הדבר יסחוף גם אותם וגם הם יצטרפו לצד אותו המשיח או לפחות לא יפתחו ישר במלחמה נגדו.

בכל מקרה, מה שיקרה מהרגע שאדם מסוים יכריז על עצמו משיח והדבר יתקבל באמונה על ידי העם היהודי, מאד תלוי במשיח בעיקר אך גם בכלל האנשים המעורבים או העדים לאירוע. יתכן שהכרזה של עם ישראל על אדם מסוים כמשיח תגרור מלחמה (אוי לא, אז הוא לא היה המשיח בכל זאת, נו טוב, מתי המשיח הבא? (שרק לא יבוא)) אך יכול להיות, בעיקר כנראה אם הוא אכן המשיח שהדבר יביא לתוצאות מאד מפתיעות – כמו לחלק : "כי מציון תצא תורה". אך אם לומר את האמת, קשה לי להאמין שהעולם ימהר כל כך לקבל על עצמו את היהדות האורתודוקסית גם אם לאותו משיח יהיה כח שכנוע מיתולוגי. כרגע לא ממש נראה שהוא ממהר לעשות את זה.