מחשבות רביעיות ואחרונות על ישו

 

ובכן, יש מספר דברים שבכל זאת מונעים ממני לחשוב שישו הוא המשיח העתיד לבוא או כאלה שגורמים לי לחשוב שעדיף שזה יהיה מישהו אחר:

א. קודם כל, הוא ציפה לפני 2000 שנה להפוך למלך על פי הנוצרים וזה לא קרה והוא עבר עינויים קשים בדרך לגן עדן. אם הייתם מאד רוצים משהו והיו מעכבים לכם את זה בעשר שנים, לא הייתם כועסים? בטח שהייתם כועסים, ישו לא אמור להיות שונה ואלפיים שנה זה קצת יותר מעצבן מעשר שנים ואיכשהו הוא אמור להיות ביחסים טובים עם העם שעיכב אותו? זה קצת מקשה על המשימה.

ויחד עם זה, גם על הנוצרים כנראה שהוא לא ימות, אמנם הם התפללו אליו והעריצו אותו כאל אך הם פגעו קשות בעם אליו הוא שייך ואותו לא עזב מעולם ואשר עליו הוא גם אמור לשלוט על פי התפקיד ועשו זאת מאז שהנצרות הפכה לדת השלטת באימפריה הרומית – הגורם שבפועל ביצע את הצליבה ואת המאסר, אז ככה שגם לנוצרים – מאמיני ישו – לא בטוח שכדאי במיוחד שדווקא ישו יהיה המשיח.

ב. ובכן, עברו 2000 שנה, ישו שייך לעולם אחר לחלוטין – עולם שבו שליש מהאוכלוסיה הם עבדים ורוב התושבים מתפרנסים מחקלאות טרום המהפיכה התעשייתית, מכוניות לא קיימות ורק עשירים ואצילים נוסעים במרכבה, במלחמות נלחמים עם מגן וחרב, דואר יונים זה שיא המהירות התקשורתית וחשמל, מחשבים וטלוויזיות אין, אנשים לא שמעו מעולם על חיידקים ולהגיד שהארץ לא שטוחה נשמע בדיוני. אז השאלה, האם בין כל האימונים שהוא עבר בגן עדן, היו גם אימונים שיתאימו אותו לחברה המודרנית או שהוא עדיין בן לאותה תרבות שבה עבדות היתה נורמה מוסרית וקרבות גלדיאטורים לשיא ההנאה התרבותית. מה דעתו למשל על המהפיכה הפמניסטית? האם הוא יהיה בעד שיוויון לנשים? מה תהיה דעתו בעניין הומוסקסואלים? שאלות חשובות לפני שמתפללים לכך שיחזור.

ג. הנצרות כבר לא בשיאה, לפני כ150 שנה כשהיא היתה בשיאה, היה לו יותר כדאי לחזור והוא לא חזר. העולם אז היה פשוט בשליטה נוצרית אירופאית מוחלטת והנוצרים של אז היו הרבה פחות אתאיסטים מאשר היום, אם הוא היה חוזר אז והיו מזהים אותו כישו, ישר הוא היה הופך לשליט העולם, אבל הוא לא עשה זאת וזה נשמע מאד מתמיה, אחרי הכל – הנוצרים הם התומכים הכי גדולים שלו ומתפללים 2000 שנה לכך שיחזור וישלוט עליהם.

ד. בסיפור עצמו של ישו, יש כמה תמיהות. למשל, מסופר לפני הנאום המפורסם על ההר שפשוט נחילי אדם עקבו אחריו בתקווה לשמוע את דבריו. לאיפה כולם נעלמו כשהרומים תפסו אותו? ומה עם החסידים שלו? הם לא יכלו לשחד את הרומים או לפחות להתגנב לאיזור בו נצלב ולהרוג אותו ברחמים עם חץ בלב? ואם הוא יכל לעשות נסים, למה הוא לא ברח? למה הוא לא פשוט העיף את גג הכלא או עבר דרך הקירות? הוא נכשל במשימתו כדי לכפר על חטאי העם? בית המקדש נחרב והעם גלה, לא היתה שום כפרה בזה שהוא נצלב.

ה. על פי הנוצרים הוא טען שהוא המשיח, הוא די נכשל במשימתו – הוא מת, בית המקדש נחרב וממשיכי דרכו יצרו על חשבון היהדות שבנוגע אליה הטיף שאין הוא בא כלל לשנותה דת חדשה שלמעשה רדפה את היהדות, להגיד שאתה המשיח ואז להכריח אנשים לחכות 2000 שנה תוך כדי זה שבית המקדש נחרב והיהדות גולה זה לא נחשב להצלחה בעיניי.

ו. הוא אולי ידע לעשות ניסים, אבל הוא לא הוכיח כישורי ניהול טובים במיוחד על פי הברית החדשה, הוא פשוט אסף את השליחים ולא בדיוק על פי כישורים או שכל, אלא פשוט ראה למשל דייגים ואמר להם בואו הצטרפו אליי, אחר כך זה התנקם בו כשאחד מאנשיו בגד בו והסגיר אותו לרומים, כשצלבו אותו בעוד שאף אחד מתומכיו לא ניסה להצילו או כשיורשיו שינו לחלוטין את דתו.

ז. הוא עשה ניסים, אך הוא לא ניבא כלום, הנבואה היחידה שלו – שבית המקדש יחרב, לא מתאימה למשיח אלא לנביא חורבן שמדבר בצורה שונה לחלוטין ממשיח שמנבא על גאולה קרבה. הוא מעולם לא ניבא על בית מקדש שלישי שיבנה או על קיבוץ גלויות או על כל דבר גאולתי אחר. רק נטען בברית החדשה שהוא טען שהוא המשיח ושהוא יהיה מלך היהודים.

ועל כן, מסיבות אלה ואחרות הפסקתי לאחר חודש וחצי של מעבר לסוג של נצרות בקיץ 2017 להאמין בישו, כגולה שנמצא בגן עדן ומחכה לחזרתו. יהי זכרך ברוך נביא רמוס (על כך בפוסט הבא).