מחשבות שלישיות על ישו - עיד אל פיטר

 

 

"פטרוס הקדוש, במקור שמעון בר יונה (נולד ? – נפטר 64 או 67) היה אחד משנים עשר שליחיו של ישו בברית החדשה, והוא נחשב לאפיפיור הראשון. ידוע גם בשם "כיפא", המקבילה הארמית ל"פטרוס" (סלע, צור). על שמו הוקמה בזיליקת פטרוס הקדוש בקריית הוותיקן שברומא. בעולם הנוצרי ישנם מעל 700 שמות שונים הנגזרים משמו של פטרוס.

השם פטרוס (Petrus) ניתן לו כאשר הכריז לראשונה כי ישו הוא המשיח ובנו של אלוהים. ישו ענה: "אשריך שמעון בר־יונה, כי לא בשר ודם גילה לך, אלא אבי שבשמים. וגם אני אומר לך כי אתה כיפא (ביוונית פטרוס) וגם על הצור הזה אבנה את קהילתי ושער שאול לא יגברו עליה" (מתי טז' 17-19). פסקה זו מופיעה בכל ספרי הבשורה, אך רק מתי מוסיף שפטרוס יקבל לידיו את "מפתחות מלכות השמים" [זו הסיבה לכך שניתן לזהות ביצירות אמנות רבות זוג מפתחות בידיו של פטרוס: מפתח זהב המסמן את מלכות השמיים (פונה לעתים קרובות כלפי מעלה) ומפתח ברזל או כסף המייצג את מלכות הארץ (ומצביע מטה) מאפיין בולט נוסף של פטרוס, המופיע ביצירות אמנות רבות, הוא זקנו האפור. הוא כנראה היה כבר מבוגר כשישו מת והוא הפך לכוכב בעצמו[

 

הקטע בויקיפדיה בעברית - החלום של פטרוס:

"פטרוס הולך לישון על גג ביתו של שמעון הבורסקאי ושם הוא חולם על אוהל עם חיות לא כשרות. נשמע קול בוקע מהשמים שפוקד עליו לאכול; פטרוס מסרב שלוש פעמים לקול כי האוכל אינו כשר. ואז אומר הקול: "את אשר טיהר האלוהים אתה אל תטמאנו". כששמעון מתעורר, הוא מבחין באנשים עומדים לצד מפתן דלתו. אלו אנשי שר הרומאים, קורנליוס, שבאו להזמינו לביתו שבקיסריה. פטרוס אז מבין כי עליו להפיץ את הנצרות גם בקרב הגוים, כלומר לגיירם כיהודים תוך שילוב אמונתם בישו כמשיח. שכן תוכן ודרישות הנצרות בתקופה הזו עוד הייתה יהדות מלאה, תוך אמונה בישו כמשיח (מעשי השליחים 10:9-16). מאוחר יותר, הכנסייה הרומית פירשה את החלום כביטול דרישת הכשרות כמטפורה לביטול מצוות ודרישות היהדות."

פירוש חלומות:

פטרוס בחלומו עומד במבחן ולא אוכל אוכל לא כשר בחלומו. אך אז בהתעוררו מהחלום מגיעים החיילים הרומאים מלווים באחד הראשים שלהם קורנליוס, והוא מפרש את חלומו בצורה מסוימת בהשפעת אותו אירוע שקרה כשהתעורר. מסתבר שגם שליחים של נביא מרגישים פחד וזה הגיוני, את אביו הרוחני הרגו במשך 3 ימים בייסורים קשים בעוד הוא מסתתר, מה יעשה עכשיו כשהחרבות הרומיות נמצאות בפתח ביתו מסיבה כלשהי?

 

המסר הנוסף מהאל הוא ש"את מה שכבר טהור אל תזהםאל תפגע בטוב, פגע רק ברע. "אמונה בהחלט פציפיסטית וידוע שהנצרות ודרכי ישו היו פציפיסטים. פטרוס עמד במבחן בחלום והקול מזהיר אותו, את מה שהאל הכשיר אל תהפוך לטמא! כלומר אסור לך להפר את איסורי המצוות היהודיות.

 

 בכל מקרה אני לא מקבל לחץ של משטור וממשל אימפריאלי מדכא ואלילי כמפתח לגיטימי לפירוש של חלומות. אז זה מה שלדעתי החלום אומר ואני חולק על אחיי הנוצרים האחרים בפרשנותם. אין אני מאמין בשליחים, אלא רק בישו.