ישו נולד יהודי ומת יהודי

הערה: אין מאמר זה מאמר מיסיונרי המטיף לעבור לנצרות אך הוא מדבר על ישו, כך שמי שמפחד יכול לדלג על קריאתו.

הקרדו הוא שבועת האמונים של הנוצרי אותה הוא אומר רגע לפני שהוא נטבל לנצרות. אני מאמין שהנוצרים היום אומרים את נוסח ניקיאה שנקבע כבר אחרי שהדת הנוצרית הפכה לשלטת באימפריה הרומית ויתכן אף קצת אחרי האימפריה הרומית. ניתן לומר שזה הנוסח המשוכלל ביותר, הנוסח החתום של הקרדו. היה עותק קדום יותר לנוסח הקרדו, נוסח השליחים שבעיקרון אומר את אותם הדברים, רק בתמציתיות. נוסח השליחים היה הולך ככה:

"אני מאמין באלוהים אחד, האב הכול יכול, בורא שמיים וארץ, ובישוע המשיח, בנו יחידו, אדוננו, אשר נולד מרוח הקודש. נולד למרים הבתולה; סבל בימי פונטיוס פילאטוס; נצלב, מת ונקבר. ירד שאולה, קם מבין המתים ביום השלישי ועלה השמימה. יושב לימין האב, אל שדי. משם יבוא לשפוט את החיים ואת המתים. אני מאמין ברוח הקודש, בכנסייה כוללת קדושה, באחדות הקדושים, במחילת החטאים, בתחיית הגוף ובחיי הנצח. אמן."

זהו כמובן לא משהו שישו אמר. האמונה הנוצרית לפני שישו מת היתה שונה ויהודית, ישו אכן היה יהודי ובהטפותיו הוא לא אמר משהו נגד ההליכה בדרכי התורה, הנה פסוקים מהברית החדשה להוכיח את דברי הלקוחים מנאומו המפורסם על ההר:

"אַל־תְּדַמּוּ כִּי בָאתִי לְהָפֵר אֶת־הַתּוֹרָה אוֹ אֶת־דִּבְרֵי הַנְּבִיאִים לֹא בָאתִי לְהָפֵר כִּי אִם־לְמַלּאת׃ 18 כִּי אָמֵן אֹמֵר אֲנִי לָכֶם עַד כִּי־יַעַבְרוּ הַשָׁמַיִם וְהָאָרֶץ לֹא תַּעֲבֹר יוֹד אַחַת אוֹ־קוֹץ אֶחָד מִן־הַתּוֹרָה עַד אֲשֶׁר יְקֻיַּם הַכֹּל׃ 19 לָכֵן הָאִישׁ אֲשֶׁר יָפֵר אַחַת מִן־הַמִּצְוֹת הַקְּטַנּוֹת הָאֵלֶּה וִילַמֵּד אֶת־בְּנֵי הָאָדָם לַעֲשׂוֹת כָּמוֹהוּ קָטוֹן יִקָּרֵא לוֹ בְּמַלְכוּת הַשָׁמָיִם וַאֲשֶׁר יַעָשֶׂה וִילַמֵּד אוֹתָן לָזֶה גָּדוֹל יִקָּרֵא בְּמַלְכוּת הַשָׁמָיִם׃"

הציטוט לקוח ממתי, פרק ה, פסוקים 17-19

בדבריו של ישו אם כך אין שום רעיון להפר פסוק אחד מהתורה, למעשה נראה אפילו שהוא דורש להחמיר בקיום המצוות. אם כך איך אותם יהודים, והם אכן היו יהודים שומרי מצוות שהלכו אחרי ישו, הפכו לנוצרים? בשביל זה צריך לקרוא את מעשי השליחים, הספר שנכתב על הזמן שאחרי מותו ולגלות שממשיכי דרכו לאחר מותו הלכו בדרך חדשה שהובילה לנצרות. הנהיג אותם פאולוס או שמעון התרסי ובעקבותיו השליחות של הכת שהקים ישו השתנתה והנצרות הקדומה החלה. אך אין זה דבר רע, כי ישו הפך לנביא לגויים במקום לעמו והוא הפיץ את האמונה באל האחד שהוא האל מהתנ"ך בקרב הגויים עד שהפכה לדת הגדולה בעולם כפי שהיא כיום. ולוואי שהנוצרים יחזרו לדרכיו המקוריות של ישו כי אז העם היהודי ימנה 2 מיליארד נפש במקום רק 13 מיליון קטנים יותר.

הטראומה של צליבת ישו היא זאת שהפכה את היהדות הישועית לנצרות בסופו של דבר. כלומר הקרדו התיאורטי שבימי ישו עצמו היה שונה כנראה.. למשל לא היה מופיע בו החלק שהוא מת.... הסמל של הצלב למשל כנראה היה אחרת בעיני מאמיניו לפני שעבר את הויה-דה-לרוזה שנמצאת בירושלים. כלומר מה שאני מנסה להגיד זה שהנצרות המודרנית היא לא בהכרח בדיוק מה שישו רצה לומר אלא התפתחות שלה כך שתתאים דווקא לרומים ולאירופאים ולעמים אחרים בעולם, או שאולי הוא רק רצה להגיד משהו לעם שלו. אך במקום זה קרה משהו אחר ולאחר מותו גאל את הרומים והעביר אותם מהאמונה הפגאנית לאמונה המונותאיסטית שכוללת גם את ספר הספרים: התנ"ך. אם הכל בא מהשם, אין שום סיבה שלא להאמין שגם ישו הגיע ממנו.

דבר דומה קרה גם לרבי מלובביץ' שאף שבחייו לא טען שהוא משיח, לאחר מותו נוצרה אמונה שהוא כן... ואני חושב ששמעתי חלק מהדוסים או החבדניקים שהלכו אחריו שאומרים שהוא עוד יחזור...

 "אני מאמין באלוהים אחד, האב הכול יכול, ובישוע המשיח, שליחו,  אמן."                                                                                                                         

"ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר ציוונו את מצוות הטבילה [כפי שהורנו רבי יוחנן המטביל]. אמן."

יתכן שהנוסח הנ"ל היה מתאים יותר לאמונה "הנוצרית" בזמן שישו היה קיים. אך באמת שלא ניתן לדעת. אני לא נוצרי, אני יהודי וישראלי אבל אני חושב שהזלזול והרתיעה  של גורמים דתיים כלפי ישו היא קצת לא במקום.