מחילה לעצמך

אשמה וחרטה הם רגשות קשים שבמידה מסוימת אני מאמין שכל אדם בעל מצפון הרגיש במהלך חייו. לאשמה וחרטה יש ערך מוסרי רב, הם גורמות לאדם להבין שעשה מעשה לא טוב ולרצות לכפר עליו, להשיג מחילה.

יש מקרים רבים שעבורם אפשר לחוש אשמה, יכול להיות שאכזבת את עצמך בנוגע למשהו שרצית, יכול להיות שעשית משהו שאתה לא מרגיש שהוא טוב מבחינת מוסר או מצפון, יכול להיות שפגעת במישהו חשוב ולכל מקרה יש את הפרטים שלו שהאדם האשם מסוגל לשחזר בפרוטרוט לאחר מכן.

כדי לקבל מחילה מעצמך על משהו שאתה לא מרגיש איתו לא טוב, מעבר להשגת סליחה מהגורם שאתה מרגיש שפגעת בו, עליך להיות מסוגל לסלוח לעצמך.

להבין שהכוונה שלך היתה טובה ושככל שהנזק לא יהיה חמור לא התכוונת לעשות רע, להגיד לעצמך שלמדת את הלקח ובכך אתה עוזר לכפר על המעשה כי הוא הוביל גם לאיזושהי תועלת, לא להחמיר מדי עם עצמך, האשמה  והחרטה שהרגשת ושפגעו בך היו עונש מספיק, להגיד לעצמך שעצם זה שאתה מרגיש רע בנוגע לזה ושאתה מתכוון להטיב את דרכך מעכשיו או לפחות לנסות זה טוב, ואם אתה נוצרי- יש אופציה מצוינת של וידוי, גם עזרה פסיכולוגית או לדבר על זה עם אנשים שאתה מספיק בקשר איתם בשביל זה יכולים לעזור ובעצם בכלל הכל שאלה של יחס והבנה.

אסור להביט יותר מדי לאחור, אחרת אפשר לשקוע בעבר ולהרוס לעצמנו את ההווה והעתיד והאשמה עלולה להפוך למרירות, אם אתה מאשים את עצמך על משהו שעשית לאחר אתה בעצם פוגע בעצמך מגללו במידה מסוימת, האם זה מה שהוא בעצם רוצה לדעתך? אבל הכוונה היא בעיקר להיות מסוגל למחול לעצמך על דברים שעשית בעבר ושפגעו בך או שהובילו אותך למסלול שאתה לא הכי מרוצה ממנו או לפספס הזדמנות שהיתה חשובה לך. לנקות את ההארד דיסק המחשבתי מדברים שמפריעים לך היא דרך חשובה להתנקות ולהתפתח.