ערך הידידות

 

ידידות היא בעצם ברית רשמית או לא רשמית בין שני אנשים או יותר, בדרך כלל מגלל מכנה משותף או חיבה הדדית או סיבות אחרות. קשר ידידות טוב מהווה מקור תמיכה, נותן מישהו לדבר איתו ואולי גם להתייעץ איתו על דברים, לספר לו על מאורעות הקורים בחייך, לעשות איתו פעילויות משותפות ועוד יתרונות שונים. ידידות היא חשובה למילוי הצרכים החברתיים של האדם והיא מקור לאושר ושמחה אם היא אמיתית וטובה.

 

גם בתנ"ך מודגשים במקומות שונים הערך של הידידות, החל ממצוות "לא טוב היות האדם לבדו", דרך הקשר המשפחתי בין אברהם ללוט, היחסים שהפכו בסוף לידידותיים בין יעקב לעשיו, והידידות בין דוד ליהונתן שהיתה בהכרח סטרייטית מכיוון שדוד בקינתו קורא ליהונתן "אחי" : " צַר-לִי עָלֶיךָ, אָחִי יְהוֹנָתָן--נָעַמְתָּ לִּי מְאֹד; נִפְלְאַתָה אַהֲבָתְךָ לִי, מֵאַהֲבַת נָשִׁים" (שמואל ב', א', כו'). בפסוק זה מודגש עד כמה הידידות יכולה להיות חיובית, גם עבור מלכים לעתיד.

 

ידידות טובה מצריכה מוסריות מסוימת בנוסף לתקשורת ויחסים טובים. פגיעה בידיד, מאיזה סיבה שלא תהיה, היא פגיעה באמון של אותו ידיד ופגיעה בקשר ותשפיע לרעה על יחסו גם לבני אדם אחרים. לעומת זאת עזרה לחברים, עוזרת ליצירת שיתוף פעולה והרמוניה בתוך החברה ומשפרת גם את עניין הטהרה הרוחנית.

 

הידידות עוזרת לאדם לראות את עצמו דרך עיניים של אדם אחר, אדם שזווית הראייה שלו סביר שתאהוד אותו, היא גורמת לו בכך להבין את עצמו יותר טוב ועוזרת לו להתפתח – אך כמובן שיש להיזהר כי לא כל ידידות היא ידידות אמת ויש ידידים אשר מתוך קנאה או סיבות אחרות, יגידו דברים לא נכונים בהכרח שיפגעו באותו חבר.

 

קשרים טובים עם אנשים אחרים, עוזרים לך להרגיש יותר ביטחון בחייך ותורמים לאיזון הנפשי של האדם ובכך לטהרתו הרוחנית. הם מלאים בזיכרונות טובים, חיוביים ומחזקים ונותנים משמעות גדולה יותר לחיים. לעומת זאת קשרים רעים עם אנשים אחרים עלולים לפגוע בך, תוך כדי אי-מודעות לכך לפעמים, ליצור כעסים ורגשות שליליים ולהפריע לאיזון הנפשי ולטהרה הרוחנית.