קבלה ונתינה – למה זה מגיע לנו?

"רוב האנשים אינם יודעים לבקש דבר למען עצמם, ניתן להסיק מכך, שהם אינם רוצים לבקש דבר לעצמם. זה מסוכן. הם הרי יחשפו את רגישותם, את מחסורם, הם לא יקבלו את מבוקשם, הם ירגישו דחויים. אבל משתלם לעשות את המאמץ וללמוד כיצד לעשות זאת. אם נבקש באופן ישיר את אשר נחוץ לנו, נתקרב יותר אל עצמינו ואל אחרים. יש בזה כנות, תקשורת אמיתית ואומץ. כך לא נתמרן אף אחד למצב בלתי נעים, לא נצפה מאף אחד שאיכשהו ינחש מה נחוץ לנו, מבלי שנגיד לו."

"יש אנשים הכועסים בחשאי על בני משפחתם ועל חבריהם שלוקחים את מה שהם נותנים להם כמובן מאליו. הם מרגישים שמצפים מהם להיות שם תמיד כשזקוקים להם, אך שזה לא תמיד עובד בכיוון ההפוך. לעיתים קרובות האמת שעומדת מאחורי זה היא, שהם פשוט לא רוצים לקבל שום דבר מאף אחד"

(מתוך "קח אחריות על חייך" מאת לואיס פרוטו- הפרק: מכשולים בדרך להגשמה עצמית)

 

כדי לעבוד את עצמך כראוי עליך לתת לך דברים שחלק מהם ניתן במידה רבה להשיג רק מאנשים אחרים, מצד שני אנשים אחרים עובדים את עצמם ועל כן מבחינה מוסרית וחברתית אי אפשר פשוט לקחת בדרך כלל את מה שאתה רוצה או לצפות שאנשים יפעלו רק על פי רצונך. כמו כן, אין אנשים אחרים רוצים בהכרח שלא תהיה מאושר אבל הם בדרך כלל מעדיפים להיצמד למה שטוב להם בלי ללכת לקראתך אם זה לא מתאים או נוגד אצלם איזה רצון או תפישה.