האם גוג ומגוג כבר קרה?

 

ברשומה "יחזקאל – בומבה של נביא", הוכחתי שגם אם נבואותיו של יחזקאל נועדו להתגשם והוא נביא אמת כמקובל בקרב המאמינים ביהדות, הוא לא נביא אמת מדויק במיוחד. נבואותיו באופן כללי יתקיימו, אך הפרטים והתוצאה בפועל יכולים להיות קצת שונים מהרשום בנבואותיו.

בנוסף, יש לזכור, שנבואותיו של יחזקאל נאמרו לפני כ2500 שנה, בזמנים הרבה יותר קדומים, בזמנים שטנקים ומטוסים נראו כמו יצורי פלאים מעולם אחר והלחימה נעשתה עם סוסים וחרבות ברזל. על כן אדם החי לפני 2500 וחוזה בטנק, לא סביר שישתמש במילה טנק – כדי לתאר אותו חיזיון מוזר. יתכן שלמשל המילה חרב בנבואה מציינת כלי נשק בכללי, רובה או משהו לגמרי אחרי ואצל יחזקאל, זה עוד עשוי להיות כל דבר.

בנוסף, יש להבחין, שיחזקאל משתמש רבות בדימויים, מטאפורות ואמצעים ספרותיים שונים בנבואותיו ודבריו ועל כן אם רשום למשל הרים בחיזיון, יכול להיות שהכוונה היא למשהו שההר מסמל ולא בהכרח באמת הר.

לבסוף, יחזקאל היה כהן מאמין שחי בתקופת החורבן, ראה בעיניו את חורבן בית המקדש – קודש הקודשים של היהדות, את בזיזת אוצרותיו, את הרס הממלכה ואת הגלות לבבל, כשבעת הגלות בהתחלה – לא היה צפוי עדיין שכורש יבוא ויכריז על שיבת ציון והיה ייאוש רב בעם. על כן, יתכן שיש השפעות רגשיות ונפשיות רבות על דבריו של יחזקאל ועל חזיונותיו, למשל הוא קיבל חיזיון מסוים – אך רגשותיו ואמונותיו גרמו לו באופן אישי להטות מעט את פרשנות החיזיון.

 

על כן, בהתחשב בכך שמלחמת גוג ומגוג מתוארת באופן מאד מעורפל, עם למשל רשימת עמים שברור שהיא סמלית ולא מציינת את העמים האמיתיים שיופיעו באירוע, היתכן שלמעשה היא כבר קרתה ו"פספסנו" את זה?

מה בעצם מסופר ביחזקאל לח'-לט' או בנבואת גוג ומגוג?

מסופר על נבואה לגוג, מלך המגוג, שהוא נשיא של עמים רבים ושהוא פולש לארץ ישראל (אולי דימוי לעם ישראל עצמו) שאנשיה " הָיוּ לְחָרְבָּה תָּמִיד; וְהִיא מֵעַמִּים הוּצָאָה, וְיָשְׁבוּ לָבֶטַח כֻּלָּם." – כשהמובן לבטח מתואר אחר כך למעשה כ:" כֻּלָּם, יֹשְׁבִים בְּאֵין חוֹמָה, וּבְרִיחַ וּדְלָתַיִם, אֵין לָהֶם.", כלומר המצב של העם באירופה כפי שהיה לפני השואה – גולים וחרבים ולא באמת מגנים על עצמם. מגלל זה למשל, גוג ומגוג לא יכול לקרות היום, כי אנחנו ממש לא ארץ שחיה בשקט ובשלום ומרוב שהיא חיה בשקט ובשלום לא טורחת להגן על עצמה. בהמשך הנבואה, עולה, שאכן האל הגן על עמו ישראל והחזיר מלחמה כנגד אותו גוג אלמוני ולא ידוע בבירור ("כֹּה-אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה, הַאַתָּה-הוּא אֲשֶׁר-דִּבַּרְתִּי בְּיָמִים קַדְמוֹנִים בְּיַד עֲבָדַי נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל, הַנִּבְּאִים בַּיָּמִים הָהֵם, שָׁנִים--לְהָבִיא אֹתְךָ, עֲלֵיהֶם.") ויש משהו שנשמע למעשה כמו פצצה אטומית, הצורה שבה הסתיימה מלחמת העולם השנייה: " וְרָעֲשׁוּ מִפָּנַי דְּגֵי הַיָּם וְעוֹף הַשָּׁמַיִם וְחַיַּת הַשָּׂדֶה, וְכָל-הָרֶמֶשׂ הָרֹמֵשׂ עַל-הָאֲדָמָה, וְכֹל הָאָדָם, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה; וְנֶהֶרְסוּ הֶהָרִים, וְנָפְלוּ הַמַּדְרֵגוֹת, וְכָל-חוֹמָה, לָאָרֶץ תִּפּוֹל.", " וְשִׁלַּחְתִּי-אֵשׁ בְּמָגוֹג, וּבְיֹשְׁבֵי הָאִיִּים לָבֶטַח" ולבסוף גורל המון-גוג היה להיקבר "בתוך ישראל" כדי לטהר את הטומאה אשר יצרו וזאת לאחר ש"תושבי ערי ישראל" השיבו אש ("בנשק שמבעיר עצים") וניצחו את גוג. כתוצאה מהניצחון, האמונה באל תתחזק והעם ירגיש שהאל בעצם מגן עליו באמת.

על כן, חוץ מהמשפט האחרון בפסקה הקודמת, לדעתי בהחלט אפשר למצוא את מלחמת העולם השנייה במלחמת גוג ומגוג וזה אפילו יצא יותר מדויק ממה שחשבתי לפני שבדקתי במקור שורה אחר שורה. וגם עוד נבואות של יחזקאל מתאימות לתקופה. למשל ראיתי פעם במאמר של יאיר לפיד, תמונה בה הוא אומר שחזון העצמות של יחזקאל הוא למעשה חזון על תקומת הארץ. ועוד יחזקאל מתאר את בניית בית המקדש בהרחבה ואם נבואותיו של יחזקאל על מלחמת העולם השנייה ועל הקמת מדינת ישראל ותחיית העם בימי הציונות התגשמו, מדוע שגם נבואה זו לא תתגשם בקרוב?

(חיזוק נוסף לכך שמדובר במלחמת העולם השנייה, היא שבהמשך פרק לט' יחזקאל מנבא שלאחר המלחמה תהיה שיבת ציון והגלות תסתיים, והנה בתיאור מסופר על זבחים רבים שהעם יקריב אך הקורבנות בעת שהחיזיון התגשם לא היו מקובלים ועל כן הדבר לא קרה, אך העם בכל זאת הכיר תודה על מה שקרה ועל הקמת המדינה וראה בה דבר בהחלט מיוחד ובכך הדבר כן קרה – כמו שנאמר, יחזקאל סובל מאי דיוק מסוים, אך אין זה אומר שאין הוא נביא אמת).