למה צריך בכלל ניסים?

כלומר ניסים זה נחמד, המופע הפירוטכני הכי טוב שקיים, זה חורג לחלוטין מכל הסבר מדעי אפשרי ואומר לך חד וחלק שאתה צופה במעשה האל. אבל תכלס זה הרבה טירחה או משהו, בשביל מה באמת צריך ניסים?

 

לדעתי משלוש סיבות:

 

1. ניסים מעשיים - כמו נס קריעת ים סוף, כן זה היה מאד פירוטכני אבל תכלס היתה לזה גם מטרה מעשית ושימושית מאד חשובה לתת לבני ישראל לברוח מהמצרים וכבונוס להטביע גם את המצרים.

 

2. להראות עד כמה גדול הוא האל - אין כמו נס מרשים שחורג מחוקי הטבע כדי להראות כמה מיוחד הוא האל וכמה הוא חזק, לדעתי הריגת נביאי הבעל על ידי אליהו, יותר מששימשה צורך פרקטי מיוחד נועדה בין היתר, כדי להרשים.

גם עשרת המכות על פי הרשום בתנ"ך בעצם לא היו הכרחיים, אלוהים יכל להתגלות בפני פרעה ולהסביר לו שאין לו הרבה ברירות אבל אז סיפור יציאת מצריים היה יוצא מאכזב ולאלוהים לא היתה יכולת ממשית להרשים את העם שהרגע קנה תמורת חירותו.

 

3. להוכיח שאדם הוא נביא או שמה שהוא אומר זה אכן נכון - ובכן למרבה הפלא, רוב הנביאים בתנ"ך למעט מספר יחידים כמו משה או אליהו למעשה היו משוללי יכולת כלשהי לעשות ניסים. למשל ירמיהו אף על פי שהיו לו נבואות, לא יכל כנראה לגרום לעמוד אש ליפול מהשמיים (אף שיתכן שהוא מאד רצה בכך).

ישוע אבל מצטיין בזה למשל ורוב הניסים שמיוחסים לשמו בעצם נועדו להוכיח שהוא והמאמינים בו דוברי אמת ושהוא אכן נביא. אז כמו שאפשר לראות מהניסיון של ישוע, אפילו ניסים לא תמיד עוזרים כדי לגרום לעם להאמין ולהקשיב למה שאתה אומר.

ואם כך, אז למה בעצם בכלל צריך אותם?

אם תוכחה או דרשה פשוטה אבל משכנעת ביותר תספיק, למה צריך את כל הפירוטכניקה? נביא רק צריך לקבל מסר מהאל כדי להיות נביא, הוא לא חייב להיות קוסם בשביל זה.

 

תוספת:

ובהקשר זה אני רוצה להוסיף מקרה מפורסם מאד בתנ"ך שכל ילד קטן בישראל לומד עליו: המקרה של אשת לוט, האחיין של אברהם שבחר לגור דווקא בסדום, עיר החטאים האפלים.

מה בנוגע לאשת לוט? ובכן, כשסדום התהפכה והם היו בבריחה, במקום להתרכז במה שחשוב - היא בחרה להעצר ולהנות מהפירוטכניקה וזה פשוט היה ממש לא לעניין אז היא הפכה לנציב מלח.

לנסים יש בדרך כלל מטרה פרקטית, הם לא באמת "מופע זיקוקים".