נביא או משוגע? איך תדע שאתה באמת נביא?

 

ונניח שיום אחד עסקת בעניינך ולפתע ראית חיזיון מול עיניך ובו המלאכים שרו עליך שירי הלל וציוו עליך לעשות דברים שונים, ואז חזרת למציאות. מה קרה? האם אתה נביא? או שסתם, קצת השתגעת או לא ישנת כמה לילות והזית משהו?

זאת שאלה חשובה, כי לפעמים אלוהים אומר דברים כך כתוב בעיתונים, כמו לרצוח את השכן שלהם שתמיד היה נחמד וחביב אליהם, איך תדע שאתה באמת קיבלת מסר נבואי, שאתה בעצם נביא שנשלח על ידי האל למשימה כלשהי ושאתה חייב פשוט חייב למלא את המשימה כי האל בעצמו ניצב לפניך ואמר לך לעשות זאת.

התשובה לכך ניתנה בתורה, כשנאמר לבני ישראל איך לבדוק נביא הטוען שהוא נביא – אם המילים עומדות בקנה אחד עם המוסר של אלוהים ושל הטוב (למשל לרצוח את השכן מנוגד ללא תרצח אפילו ש"האל ציווה זאת") ועם החיזיון או המסר מובילים לדעתך לכיוון חיובי ומוסרי וטוב, אין סיבה שלא תאמין שאכן קיבלת מסר נבואי ואתה שליח של האל. כמובן, שלשכנע בכך אנשים אחרים זה קצת יותר קשה ולמרות הרשום פה, אם תעשה זאת, אתה עדיין עשוי למצוא את עצמך מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי על כך שאתה משוגע ולא נביא.

חשוב לזכור, שקודם כל, מקבל המסר הוא זה שמחליט איך לנהוג בו ואיך להתייחס אליו – גם אם "אלוהים" אמר לך דברים, אתה עדיין לא חייב לציית אליהם אם הם נוגדים את ההיגיון הבסיסי (למשל אם הוא אמר לך לקפוץ מהגג כדי שתעוף, מומלץ שתבקש נס אחר להוכחה). בסופו של דבר, זה ראשית כל, בחירה של מקבל המסר איך להגיב אליו ומה לעשות איתו. וזאת השליחות והאחריות שניתנה לו – אם זה אכן מהאל.

ונכון שאומרים שהנבואה כבר די נעלמה מהעולם, אך יתכן שהאל עדיין כפי שהיה בימי התנ"ך ישלח מסרים לנביאים שלו (למאמינים באל זה נראה הגיוני) ופשוט חבל לפספס מסרים שיכולים להיות מסרים נבואיים רק מגלל חוסר אמונה באפשרות של נבואה. ויש לזכור רק גם את המבחן השני לפי התורה בנוגע לנביאים: צריך גם לבדוק שדבריהם אכן מתקיימים.