מוקש בכל נדרי

 

זהירות!!!!

לא לקרוא את "כל נדרי', להתפלל אותו וכו'.. גילתי שם מוקש מסוכן.

במקרה עברתי עליו קצת לפני יום כיפור השנה וגילתי שם את החלק האחרון, לא לקרוא אותו!!

 

קודם כל להרגיעכם, המניין בשכונה, גם ביום כיפור זה לא בדיוק בית דין של מטה, לדעתי בית דין של מטה כמו שנאמר בחלק השני זה לפחות מישהו מוסמך מהרבנות הראשית. אז אלה סתם מילים. להתפלל עם החבר'ה בשכונה, זה בהחלט לא בית דין של מטה ואני חושב שרבים יסכימו עם קביעה זו.

 

תפילת כל נדרי היא תפילה הנאמרת בתחילת הסידור בכל יום כיפור.

היא כוללת 3 חלקים -

חלק ראשון זה השוטה, הוא אומר במילים קצרות חטאיי רבים מדי נדרי רבים מדי, כבוד בית הדין של למטה התירו אותם.

בחלק השני זה בית הדין של למטה אומר 3 פעמים (רק אני מבין כתב רש"י?? (טוב, קצת)) במקרה שהוא מסכים עם אותו מתיר נדרים ושבועות ונזירויות וקונמות והכל מותר, אלא שאז.

בחלק השלישי השוטה מצהיר בפני הציבור שהוא עכשיו שוטה.

 

"ואני מבטל מכאן ולהבא כל הנדרים וכל השבועות וכו'... " - כאן הוא מצהיר, השוטה, שיותר אין לסמוך על אף מילה שלו. פשוט כך. כלומר שהוא שוטה.

 

זה נוהג עתיק היה כנראה, אולי עוד מימי בית שני כשהיה סנהדרין, רגע לפני שאולי בעל החובות הפך לעבד,

בכל מקרה השני חלקים הראשונים הם בסדר, למרות שבלי בית דין של למטה שיענה לך על החלק הראשון זה קצת חסר טעם אלא אם אתה יכול בעזרת המילים האלה אכן להתיר לך את כל השבועות שנדרת לעצמך.

אבל במפורש, אסור לקרוא או להתפלל את החלק השלישי - זה מוקש!

 

ובאופן כללי, עדיף שתזהרו מהסידור ואל תקראו הכל בעיניים עצומות. יש שם תפילות מארמית מתקופת התלמוד שעברו כל מיני גלגולים ואז אולי תרגום חזרה לעברית ובמילים פשוטות, אתה לא בטוח שאתה רוצה לקרוא כל מילה שאיזה אמוראי מגלות בבל [לאחר בית שני] כתב תחת השילטון הפרתי (היורשים של הפרסים, לאחר שגירשו משם את היוונים ולפני שהערבים כבשו אותם), או יותר גרוע - נוסחת קסם מסתורית שהשתבצה לסידור בעקבות ניסוי מעניין של בחור הזוי מישיבה בימי הביניים רגע לפני הביקור של הצלבנים בדרך לשחרור ארץ הקודש.

 

וזה בעיקר מוקש ל"כופרים", אלה שבאים רק לכל נדרי - אז שמים לו אותו כמה נוח.. בראש הספר. לא צריך לצום. "כל נדרי' והולכים הביתה, חחחח