תפילות בשביל האחר – ברכות וקללות

 

מהי בעצם ברכה?

ברכה היא תפילה עבור מישהו, יתכן עבורך, יתכן עבור אדם אחר, עבור יצור אחר, עבור חפץ, עבור ארץ, עבור ישות, עבור האל עצמו, עבור העולם והאנושות – כל דבר שיש לו קיום אובייקטיבי או סובייקטיבי ניתן להתפלל עבורו שיקרה לו משהו טוב וזאתי בעצם ברכה, איחולי כל טוב בעירוב (אם ירצה השם) של כוחות עליונים.

 

מהי קללה?

קללה היא ברכה הפוכה, מתפללים עבור מישהו אבל מאחלים/מבקשים/מתחננים שמשהו רע ספציפי או שבאופן כללי יקרה לו משהו רע.

ואם יש כח עליון שמקשיב לתפילות ויש גם תפילות שהם ברכות וקללות - יש גם אנשים/ארצות/חפצים שהם מבורכים ומקוללים, כאלה שהם תחת השפעה של ברכה או קללה. זה עניין לוגי פשוט שנובע מקיום של כח עליון שמקשיב לתפילות וגם גורם לדברים לקרות מגללם – זאת בעצם כל האמונה בברכות וקללות.

 

ובתנ"ך יש המון דוגמאות לברכות וקללות – למשל יריחו:

בפרק ו, יהושע – מנהיג ישראל בזמנו וכובש הארץ ויריחו מטיל על יריחו קללה לאחר כיבושה: " אָרוּר הָאִישׁ לִפְנֵי ה' אֲשֶׁר יָקוּם וּבָנָה אֶת הָעִיר הַזֹּאת אֶת יְרִיחוֹ בִּבְכֹרוֹ יְיַסְּדֶנָּה וּבִצְעִירוֹ יַצִּיב דְּלָתֶיהָ ". לאחר מילים אלה, יריחו היא במצב מקולל וזאת במידה שהאל שמע לתפילת יהושע עבור העיר יריחו או ליתר דיוק עבור האדם אשר בעתידה של העיר יבנה אותה לראשונה.

האם הקללה מתקיימת? " בְּיָמָיו בָּנָה חִיאֵל, בֵּית הָאֱלִי--אֶת-יְרִיחֹה:  בַּאֲבִירָם בְּכֹרוֹ יִסְּדָהּ, ובשגיב (וּבִשְׂגוּב) צְעִירוֹ הִצִּיב דְּלָתֶיהָ, כִּדְבַר יְהוָה, אֲשֶׁר דִּבֶּר בְּיַד יְהוֹשֻׁעַ בִּן-נוּן." (מלכים א', טז', פסוק לד').

 

אם כך על פי התנ"ך – קללות וברכות עשויות להתקיים – הכל כרצון האל. זוהי בעצם סוגיה נוספת בתורת הגמול – לפעמים פשוט עשית למישהו משהו טוב – למשל נתת שטר ולא מטבע לקבצן שנראה לך נזקק במיוחד, ואותו קבצן בירך אותך לאחר מכן ללא ידיעתך והאל שמע דווקא את תפילתו הזאת, מסיבותיו הם ועכשיו אתה מבורך ופתאום יש לך מזל לא צפוי במשהו. הנה הסבר תיאולוגי אפשרי.

זאת בעצם "האמונה התפלה" בעין הרע. מהו עין הרע? אתה חי בעולם, בין אנשים, עושה את הדברים שלך ופתאום בלי כוונה מישהו התעצבן עליך ואתה אפילו לא יודע למה, אבל ממש התעצבן עליך וקילל אותך לפני האל והאל שמע את תפילתו ופתאום בלי שיש לך מושג למה ניחתות עליך צרות אחר צרות. למשל בסיפור על איוב בתנ"ך, הכל היה טוב אצל איוב ואלוהים אהב אותו אבל זה עיצבן את השטן שעשה לו עין הרע ובא לפני האל וביקש ממנו שיקלל אותו, אלוהים שמע בקול השטן וכך למעשה מתחיל ספר איוב. עין הרע זאת אמונה מאד יהודית. האל ישמור.