מתפלל, קדש תפילתך!

 

קודש הוא תכונה של דבר שיש בו קדושה (תכונה) שהיא דרגת הקירבה לאלוהים שהוא הקודש הטהור והעליון וממנו כל הקדושה שיש בעולם נובעת. דבר קדוש או מקודש או דבר למשל שקודש או הובדל או יוחד (מילים נרדפות לקודש) על ידי האל או בשביל האל – למשל אדם ששומר על השבת הוא אדם שמתקדש במצווה.

התקדשות היא פעולה אם כך של התחככות בדבר מה קדוש או מקודש, למשל אכן, מצווה או למשל לבישת חפץ קדושה כגון טלית או תפילין או כיפה, או למשל נישוק מזוזה, כל דבר שיש בו קדושה יתכן שהמתעסק עם דבר זה, למשל על ידי קיום מצווה מסוימת, חלק מהקדושה "ידבק" בו. דוגמא לכך היא למשל האל האומר לעם דרך משה שהם " דַּבֵּר אֶל-כָּל-עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם", האל קידש את עם ישראל בעשותו איתו ברית מיוחדת שבה נתן לו את מצוותיו שמכיוון שהם מהאל, הם קדושות.

וזהו שלב למעשה מתקדם יותר של היטהרות. היטהרות היא פשוט התנקות – הורדת הלכלוך, הטומאה והחטאים מהאדם. אך אין בהיטהרות מן החיוב, היטהרות אם היא מצליחה לטהר גם את הגוף וגם את הנפש, רק גורמת להיעדר השלילה, להיות האדם נקי מלכלוך וטומאה וחטא.

התקדשות היא כבר תוספת חיובית לערך של המתפלל ושל מעשיו, שכן כך הוא נראה חיובי יותר בעיני האל, הוא נעשה במידה מסוימת קדוש בעצמו. ניתן להגיד דרך משל, שכמו שמי שמיטהר נראה נקי ומריח טוב יותר לפני האל, כך אדם שמתקדש נראה יפה ומהודר יותר בעיני האל. מה גם שהאל הבטיח מספר פעמים במקרא כי מי שישמור את מצוותיו יזכה ממנו לברכה ומי שיחטא ייענש, כלומר מי שמתקדש במצוות נראה פשוט יפה ומהודר לפני האל, אין זה אומר שהוא טוב לב או צדיק בהכרח – רק קצת זוהר יותר.

על כן, הייתי מציע לפני תפילה חשובה את הפטנט הבא:

ראשית עליכם להיטהר – גם גופנית : דרך למשל מקלחת יסודית וצחצוח שיניים ולבישת בגדים נקיים ויפים. וגם רוחנית: דרך למשל תהליך של סליחה כלפי דברים וחשבון נפש.

שנית, לפני שלב התפילה, עליכם להתקדש – תוכלו לעשות זאת במספר צורות.

תוכלו לעשות מצווה כלשהי, למשל לפני שתתפללו שימו בקופת צדקה (אפשר קופת צדקה ביתית ואז לרוקן אותה אצל נזקקים) מטבע של 10 שקל – לא של 10 אגורות, זכרו את קין ואת זבחו שלא התקבל. תוכלו גם למשל ללבוש חפץ קדושה לפני כן, למשל ללבוש טלית. (אגב המטבע ששמתם בקופת הצדקה עשוי גם להיחשב לקורבן או זבח יותר מאשר לקיום מצווה בעיני חלק מהאנשים.)

עדיין אין מחקר מדעי שמראה מהי באמת הדרך הנכונה להתפלל ואיזה תפילות מתמלאות ואם בכלל יש כח עליון ששומע ומגשים את התפילה, אבל לפי ההיגיון ודברי התנ"ך אפשר להבין מה ימצא בעיני האל, ונכון שזה אולי נשמע קצת כמו התחנפות, אבל אם עושים אותה בצורה הולמת אז התחנפויות בעצם אמורות להחניף ואולי קצת חנופה בצורה ראויה ויפה תעזור לתפילתך להתקבל ולהתגשם.

ייחוד התפילה –מובן נוסף של קידוש הוא הבדלה או ייחוד ועל כן מומלץ גם לעשות את התפילה למיוחדת ככל האפשר, הן בתוכנה, הן באווירה והן במיקום ובזמן ואולי גם באנשים המצטרפים אליך לתפילה.