טבילה – דוגמא לטקס כניסה לכבוד אמונה חדשה

אחד הדברים הראשונים שהרגשתי לאחר שחזרתי בתשובה בפעם הראשונה היה צורך להיטהר, ובאופן טבעי בחרתי את דרך הרחצה, להיטבל..

לעומת זאת, בפעם השנייה שעברתי את השער לא הרגשתי צורך לעבור טקס מיוחד מלבד תפילת השער עצמה אף ששמחתי על הצלחת המעבר כי רציתי בה (תנאי למעבר) ולא עשיתי טבילה – גם מגלל שהייתי מאוכזב מכך שניסיון הטבילה הקודם לא הרגיש לי מיסטי באופן מיוחד. עדיין זה טקס כניסה לדת היהודית על פי המסורת וכך גם במסורת הנוצרית ומי שמעוניין יכול לקרוא עליו קצת יותר, הנה:

ביהדות:

 ביהדות, טבילה היא מצווה המוטלת בנסיבות מסוימת על גברים ועל נשים. בימינו חובת הטבילה מוטלת בעיקר על נשים נשואות, כדי להיטהר מנידתן. רוב הטבילות נעשות במקווה ייעודי [מעין בית מרחץ או בריכה מחוממת או סלון יופי רק חרדי, ככה שיש ספרי תהילים ומגזינים ממאה שערים באזור ההמתנה], אבל ניתן לטבול גם במקווי מים טבעיים כימים ואגמים. מקור המצווה במשפט המקראי "וְרָחַץ בַּמַּיִם אֶת-כָּל-בְּשָׂרוֹ" או "ובא במים וטהר" או "וְלֹא תְטַמֵּא אֶת-הָאָרֶץ". [יש לציין שטומאה איננה בהכרח חטא, אלא יותר סוג של מצב] 

מצוות הטבילה כוללת הכנסת כל הגוף למים. על הגוף הטובל להיות עירום, ואסור שתהיה כל חציצה בין הגוף ובין המים. טבילה הנעשית על ידי אדם שחייב בטבילה מלווה בברכה. נוסח הברכה הוא : "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על הטבילה" .

הטבילות היחידות שנשארו מן התורה הן טבילה של אישה נידה או כל אישה שנאסרה לבעלה כחלק מדיני טהרת המשפחה*, טבילת גרים עם כניסתם ליהדות** וטבילת כלים חדשים שנקנו מגוי (שיש הסוברים שחיובה מהתורה) ונהוגה גם טבילה לפני יום החופה. אם זאת אין איסור על טבילה יומית ולמעשה חסידים בימינו מרבים ללכת למקווה כמדי יום ולהשתכשך להנאתם בבריכה מחוממת של 40 סאה מי גשמים [בערך + מחוטאים מסיבות רפואיות בכלור].

מי שמעוניין למצוא מקווה הקרוב לאזור מגוריו מוזמן לעבור באתר של משרד הדתות שם יש קישור לנושא ב

http://www.dat.gov.il/religion/console/mng/mikve_search.aspx

 

פירושי כוכבים:

* אישה נטמאת עם תחילת המחזור החודשי שלה, אז היא נידה. יולדת נטמאת עם הלידה ונשארת במצב זה מספר שבועות לאחר הלידה , כאשר המועד המדויק משתנה על פי מין היילוד. אישה טמאה חייבת לטבול אם ברצונה לקיים יחסי מין. [זה מראה על היחס של הדת היהדות לסקס כאל דבר קדוש באופיו בעל מימד רוחני מלבד פיזי כך שיש להתקדש לקראתו, למעשה יש על זה דיון לוהט עכשיו בקרב הכיפות האם להתיר לבנות רווקות ללכת למקווה לפני הנישואים{דבר שיתיר להם לכאורה לעשות סקס}] 

** איש או אישה שמתגיירים ועוברים ליהדות חייבים אף הם בטבילה, כחלק האחרון של תהליך הגיור שלהם, אם כי כשבית המקדש היה קיים היה נהוג לסיים את התהליך בהקרבת קורבן. בימי הביניים היה נהוג בקהילות יהודיות מסוימות באירופה כי גם מומרים שביקשו לחזור לקהילה היהודית נדרשו לטבול. בכמה תשובות מתקופה זו מורים רבנים לאלה המבקשים לשוב בתשובה על עוונות מסוימים לטבול.

בנצרות:

בנצרות, הטבילה היא הטקס המכניס את המאמינים אל הכנסייה, והוא אחד משבעת הסקרמנטים (טקסים) המרכזיים בנצרות.

הטבילה נעשית בהקשר של טבילת ישו לאמונה החדשה בידי יוחנן המטביל בנהר הירדן. ולאחריה מבוצעת טקס המשיחה בשמן מבושם המשלימה את ההמרה לנצרות.

באסלאם:

קיימת רחצה של חלקי גוף מסוימים לפני התפילה הנקראת ודוא. קיימים גם טקסי טהרה נוספים.

בהינדואיזם:

נהר הגנגס הקדוש עולה לי לראש. 

בדת הזורואסטרית:

טקסי טהרה מתקיימים לפני התפילה, והם כוללים רחצת הגוף. לכלוך נחשב קשור ברוע ולכן קיימת הקפדה יתרה על ניקיון בדת הזורואסטרית.