נושא למחקר – הכח האדום: פולחן טראנס

 

פולחן טראנס הוא ניסיון לשנות את מצב התודעה של האדם על מנת להגיע "למקומות אחרים" או לתקשר עם כוחות עליונים. פולחן הטראנס איננו אלילי, אך הוא נפוץ יותר בדתות העולם ולא ביהדות-נצרות-אסלאם, כך למשל בדתות המזרח קיים תרגול של מדיטציה – צורה של הגעה למצב התרכזות על ידי למשל שימוש במנטרות (צלילים חוזרים ומונוטוניים) או התרכזות בנשימה. אצל האינדיאנים קיים בין היתר מסע שמאני שבו השמאן – איש הדת של השבט המתקשר עם הרוחות – משתמש בסמים, בריקודים, תיפוף והתבודדות על מנת להעביר את מוחו למצב הדומה לטראנס בו הוא יוכל ליצור קשר עם המישורים האחרים ושוכניהם.

אף על פי כן, ביהדות היו ניסיונות ידועים להגיע למצב של השראה נבואית, אנשים רגילים רבים שלא נכתב עליהם בתנ"ך אך חיו בתקופה – ניסו גם הם להפוך לנביאים ועשו זאת בשיטות שונות, דבר ראשון – למידה מנביאים קיימים והתקרבות אליהם על מנת שההשראה הנבואית תדבק גם בהם בדרך כלשהי, שנית התבודדות צומות והתנזרויות שונות, שלישית – דרך תפילה, וכך הלאה.

ישנם שיטות שונות להגיע למצב טראנס:

·        שימוש בצליל חזק ומונוטוני והתרכזות בו או התרכזות במשהו חוזר, בולט ומונוטוני אחר. הדבר נעשה למשל על ידי תופים וכלי נגינה אחרים, שימוש בקול האנושי ליצירת למשל מנטרות – ביטויים צליליים חוזרים, התרכזות בנשימת האדם וכן הלאה.

·        שימוש בפעולה ספונטאנית שמפעילה את הגוף אך לא דורשת תשומת לב, כמו למשל הליכה, שחייה, תרגילים וריקודים בעלי תנועות פשוטות וחוזרות.

·        שימוש בסמים – כולל סמים מעוררי הזיות, היה נפוץ ביותר בדתות ברחבי העולם ועדיין קיים.

·        תענית, צום, מניעת שינה – כל אלה מביאים את מח האדם למצב אחר בו יכולים להופיע חזיונות שונים.

·        התבודדות – מאותה סיבה של הנקודה הקודמת.

לפיכך אפשר להבין שאם אתה הולך למדבר ל50 יום ולילה, בשבוע האחרון שאתה שם - אתה לא אוכל ולא יושן, משתמש בסמים (לא חוקי ברוב המקומות), מתחיל לרקוד בתנועות חוזרות תוך כדי זה שאתה מתופף וממלמל מנטרות, אתה ודאי תגיע למצב טראנס, לכל המעוניין לדעת.