השמח בחלקו (על מבורכות)

 

על פי התנ"ך אלוהים אוהב את האנשים שדרכיהם ומעשיהם מוצלחים ("אם תטיב שאת" בספר בראשית), שמחשבתם דבריהם ומעשיהם טובים (נח למשל היה איש צדיק תמים ועל פי הרשום מצא חן בעיני האל), ואנשים שמתחנפים אליו בצורה טובה ויפה ("אם תשמור מצוותי וחוקותיי.." ודברים בסגנון הזה).

 

אך גם אם אתה מרגיש שאתה לא אחד מהאנשים שאלוהים אוהב, וזאת אף שאתה אדם טוב ומתפלל כל יום לברכת האל, תוכל להרגיש מבורך - אם רק תשמח יותר בחלקך.

 

כי עוד סוג של אנשים שאלוהים אוהב אלה האנשים שטוב להם (בתנאי שזה לא סוג של מבחן עבורם או עבור מכריהם) ולא מבחינת טוב להם כי הם עשירים ומצליחים, אלא מבחינת זה שהם פשוט מרוצים ממה שיש להם. מרוצים מהמשפחה שלהם, מרוצים מהחברים שלהם, מסתדרים עם המצב הכלכלי שלהם, לא דואגים דאגות מיותרות ובעיקרון שמחים ומרוצים – גם אם הם לא בעשירון העליון. כי אחרי הכל "איזהו עשיר – השמח בחלקו" כפי שנאמר במסכת אבות, או אף יותר טוב מזה - "יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך" כפי שרשום בכתובים (תהלים, קכ"ח, ב'). כלומר על פי התנ"ך אלוהים אוהב גם את האנשים הטובים והפשוטים, אנשי היומיום שמרוצים ממה שיש להם – האנשים "הבריאים יותר נפשית" אפשר לומר.

על כן, גם אם המצב רק בסדר ואתה בכל זאת מרוצה ממנו, תוכל להרגיש טוב מחייך ולדעת שאלוהים סך הכל, אוהב גם אותך, החיים לא רעים סך הכל, לא?

גם אתה מבורך J