למה דברים רעים קורים? - השואה

 

השואה, אירוע היסטורי שמציין את מותם של 6 מיליון יהודים [נהרגו גם 5 מיליונים לא יהודים בהשמדה והיו אבדות כבדות במלחמה עצמה- מבחינת יום השואה העולמי] בהשמדה צבאית/תעשייתית בידי מכונת המלחמה הנאצית בהנהגת היטלר במלחמת העולם השנייה. זאת היתה מכה רצינית לעם היהודי, כשליש מהאוכלוסייה היהודית של אותו זמן פשוט נמחקה, קהילות יהודיות עתיקות נהרסו, אובדן רכוש עצום, פגיעה בכבוד היהודי והישראלי, תמיהה ובלבול דתי וטראומה לאומית רצינית.

איך ניתן להסביר את זה מבחינה דתית?

כל הזמן מהללים את השם כפי שציוונו על הוצאותינו ממצרים, אירוע שהוא למעשה ניתן לראייה גם בעיניי דתיים כמיתוס שאי אפשר לדעת אם אכן היה, אשר גם שם כפי שמסופר רצה פרעה להשמידנו. אז זהו בזה הסתיים? הוציאתנו ממצריים אך לא הוציאתנו מאירופה בזמן? השואה גורמת להרבה האשמות כבדות כלפי "שומר עמו ישראל"..

ובעיקר לחוסר הבנה. אני לא חושב שאפילו הדוס החרד ביותר באמונתו יכול להבין באמת את נפש אלוהים, וניתן למעשה רק לשער מדוע ה' נטש אותנו בשואה ואת מאמיניו, מדוע ניסה אותנו ברעות כאלה לכל אורך דרכינו?!

אף פעם לא ממש הסתדרנו עם הגויים ששפכו עלינו את חמתם ואת תסביכיהם ללא הרף: עלילות דם, פוגרומים, פרעות, מסעי צלב, אינקוויזיציה, המרה בכח, חוקים אנטי-יהודיים, מעמד מיוחד, ניסיונות השמדה, שריפת ספרי קודש ובתי כנסת, הריסת מצבות, יחס סטיגמטי רע ועוין וכן הלאה...

השואה היא אחד מהאירועים הטראומטיים ביותר שקרו לעם ישראל במשך תולדותיו והכי מזעזעים גם מבחינה יהודית, גם מבחינה ישראלית וגם מבחינה אנושית. היחס הנראה מנוכר ואדיש של החברה החרדית כלפי היום הזה, מעורר כעס רב כלפיהם עלידי שאר הציבור, אך יש לזכור שהחרדים הושמדו בשואה בדיוק כמו שאתיאיסטים בני דת משה.

סיבה אפשרית לשואה: קורבן.

 

השואה, אירוע כל כך לא מוסבר, אך בכל זאת עלינו לנסות למצוא סיבה דתית מכיוון שחוסר הסיבה עשוי להביא בפקפוק באלוהים.

קורבן, זאת סיבה אפשרית אחת, כי זאת הדרך האפשרית לגרום לכך שמותם לא יהיה חסר משמעות לחלוטין.

בקורבן אני לא מתכוון לקורבן של הנאצים, אלא למעין קורבן של ישראל או של ההיסטוריה או של ה'. קורבן שנדרש אולי על מנת לסיים את הגלות ולקדם את הגאולה.

במותם הם גרמו לדברים, מלחמת העולם השנייה היו אירוע מזעזע מבחינה עולמית ולשואה היה חלק בדברים שקרו לאחר מכן. במידה מסוימת השואה היתה קטליזטור להקמת מדינת ישראל למשל, וכנראה שהיא גרמה להרבה שינויים קטנים וגדולים בהיסטוריה שברובם אף נתקשה להבחין או להבין. ואולי זה נועד להפקת לקחים לדורות הבאים. סיבה נוספת לזכור את השואה.

לדעתי זאת גם דרך ראייה שבה אפשר לקדש את מותם [מלבד לזכור ולקרוא קדיש בכל שנה או לעמוד בצפירה], גם אם אולי המילה עצמה נשמעת מזעזעת!!! זה רק עקב חוסר הבנה. יהי זכרם קדוש וברוך.

הנוצרים למשל כדי להסביר את צליבת משיחם טענו שה' הקריב את בנו יחידו כדי לכפר על חטאי האנושות, בגישה דומה השואה היתה גם אולי על מנת לכפר על חטאים או על מנת לאפשר את גאולת העם- הקמת מדינת ישראל בעלת חוק השבות.