מצוות בשר וחלב

מצוות בשר וחלב על פי הציטוט המקראי היא: "לֹא תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ" כשפסוק זה מופיע ב3 מקומות שונים במקרא. על פי חז"ל וכך נוהגים בדרך כלל היום, הפירוש הוא לא לאכול כל בהמה בכל חלב וגם כל עוף.

וחשבתי על כך ואכן, עם התעשייה המודרנית, אם כמה ידע שיש לי עליה, יכול להיווצר מצב, עם סיכוי סטטיסטי נמוך אמנם שבו אצא שאני אוכל המבורגר מבשר של עגל ושותה חלב מהאם וזה אכן נשמע מגעיל ולא מוסרי ולדעתי ראוי אכן להרחיב את זה גם בכלל על כל עגל ועל כל חלב, גם אם זה לא הבן והאם. זה מנהג מוסרי של מתן כבוד לבעלי החיים וזה בהחלט נראה לי, רק עוף לא הסכמתי כי עופות לא קשורים לחלב ולמה לא דגים? מה הקשר? וככה מתוך החלטה מוסרית בזמן שאני אגנוסטי ולא מתוך החלטה דתית לקחתי על עצמי את אחד מחוקי התורה.

בתנ"ך יש הרבה חוקים מוסריים שאפשר ללמוד את הגישה שלהם, גם אם לא לאמצם, כמו למשל הקלות ביחס אל עבדים עבריים (אך לא לגבי עבדים גויים), חשיבות התרומה, היחס אל החלש כגון היתום והעיוור וכן הלאה. ויש הרבה מוסר בתנ"ך שאפשר להתאימו לימינו וללמוד ממנו גם כיום, גם אם חלק התיישן או נראה כבר לא מתאים כמו הרעיון בכלל לאפשר עבדות וגם אם אתה לא מאמין בה' ולא רואה בטקסט הזה כבעל משמעות קדושה כלשהי.