איזה מים?

ובכן, אם אתם חושבים שזה שהתנ"ך השתנה במשך התקופות הקדומות יותר שלו לפני שעבר קנוניזיה (התקדשות) שקיבעה אותו סופית מעבר ליכולת של שינוי עקב עדויות על נוסחים קדומים יותר כמו תרגום השבעים ומגילות ים המלח, זה כמו המאובנים ועצמות הדינוזאורים - דברים נוספים שאלוהים שם כדי לנסות אותנו, אני אאלץ לעשות משהו קצת מכאיב ולפגוע לוגית בספר הקדוש ולשאול אתכם ברצינות, איזה מים?

"ויאמר אלוהים יהי רקיע בתוך המים ויהי מבדיל בין מים למים: ויעש אלוהים את הרקיע ויבדל בין המים אשר מתחת לרקיע ובין המים אשר מעל לרקיע ויהי כן: ויקרא אלוהים לרקיע שמים ויהי ערב ויהי בוקר יום שני:"

"ויאמר אלוהים יהי מאורות ברקיע השמים".

ובכן המים שלמטה זה המים שכיסו את כלל כדור הארץ לפי התנ"ך (וזאת אף על פי שעולה תחושה מסיפור בראשית אם מתבוננים בו לעומק שהארץ בכלל שטוחה ושקיים רק גוש יבשה אחת שסביבו מים כפי שתיאר הרודוטוס היווני), לפני שהתגלתה היבשה ביום השלישי. השמים הם גם מובנים וכדי להכניס את הפסוק על היום הרביעי על בריאת המאורות נוסיף למושג שמים גם את מושג החלל.

אבל אחרי החלל שם נמצאים הכוכבים, מובטח על פי "בראשית", שיש עוד מים ואני באמת מנסה להאמין ועדיין בני אדם לא הגיעו לקצוות יקום ולא הכל התגלה, אבל לפי המתואר כאן אם מנסים באמת להאמין לכל אות, החלל מוקף במים וזה קצת קשה לי להאמין.

ארבע מושגים יסבירו לכם את מה שקרה.

אגדה – סיפור שנועד למטרות מסוימות והוא חשוב ומלמד דברים אך הוא לא בהכרח אמת. למשל, סיפור בריאת העולם שאלוהים אולי סיפר אותו כי הוא התקשה להסביר בתנ"ך על תאים ועל DNA ועל אבולוציה יותר מאלפיים שנה לפני שהמציאו את המיקרוסקופ ולתקופה ההיא הוא אכן הספיק, אבל תגידו לי איפה המים. ואגב לא רשום בשום מקום בתנ"ך שהוא עצמו נכתב על ידי האל, זאת מסורת שבעל פה.

מיתוס – סיפור שגם הוא מאד חשוב אבל לא בטוח שהוא נכון או שלא כולו נכון, הוא יכול להיות גם אמיתי לחלוטין אבל אי אפשר להוכיח את זה והבחירה היא שלכם אם להאמין או לא. לא ניתן לסתור מיתוס לוגית שכן אחרת הוא הופך לאגדה אך גם לא ניתן באמת להוכיח אותו. אני מאמין למשל שסיפורי האבות הם מיתוסים. בעוד שבריאת העולם וסיפור המבול הם אגדות.

עובדה- משהו שניתן להוכיח שקרה מעבר לכל ספק, גם של הקהילה המדעית. למשל שהיה קיים בית מקדש ראשון בירושלים והוא נחרב על ידי הבבלים. הקהילה המדעית, לא תתווכח איתכם בנוגע לכך.

תערובת של זהב וחול – התנ"ך הוא קדוש, אפשר להאמין בזאת, אפשר להאמין שיש בו אכן דברים שהם קשורים לאלוהים ושהוא אכן מדבר עליו – אך אי אפשר לקחת כל אות בו כקדושה וכאמת כי קודם כל היו שינויים וזה לא הנוסח המקורי, כפי שמגילות ים המלח הוכיחו. ושנית – הרגע ראיתם משהו נוסף שלא מתיישב עם המציאות כפי שהיא נצפתה על ידי המדענים. זה לא רק הדינוזאורים וכל המאובנים והחפצים של האדם הקדום ותיארוכי פחמן של אלפי שנים, זה גם משהו פשוט כמו חוסר היכולת להסביר איפה המים שמעבר לחלל החיצון. אם אלוהים העלים אותם כי הוא כל הזמן מנסה לבחון אותנו ואת האמונה בו, למה היה חשוב להזכיר אותם בכלל בסיפור הבריאה.

ואם סיפור הבריאה (ולדעתי גם הסיפור של נח גם אם הוא מבוסס על משהו שקרה במציאות) הוא אגדה אז איך נברא העולם?

העולם נבנה, על פי התיאוריה המדעית, לפני מיליארדי שנים, באירוע התחלתי שלא ידוע מה קרה לפניו, הנקרא בפי המדע המפץ הגדול. ובו העולם היה נקודה הכי זעירה שאפשר לדמיין והכל היה נמצא בה ואז הדחיסות יצרה פיצוץ אדיר שהחל את הבריאה והיקום מגלל זה החל להתפשט כשמחוץ לחומר (החלקיקים האטומים הפכו לאטומים מורכבים ולענני אבק וגזים כשהיקום החל להתקרר לאחר הפיצוץ) שבא מהמפץ הגדול  אין מים אלא כלום (מדענים תמיד יאמינו שיש אפשרות כלשהי שיתגלה משהו חדש בעתיד והתיאוריה הקיימת תשתנה כפי שקרה לתורת הכבידה של ניוטון שהתחלפה בתורת היחסות של איינשטיין המדויקת והכבדה יותר).

מערכת השמש לא נבראה ראשונה ובטח שלא כדור הארץ, לפי תיאוריה מדעית אחרת, מערכת השמש נבראה על ידי הדחסות של ענן גז ספירלי שהסתחרר סביב מרכזו במהירות עד שהלחץ מהידחסות החומר במרכז יצר תגובה גרעינית וכך החלה לפעול השמש, גם החלקים של הענן נדחסו וכך נוצרו כוכבי הלכת שלא נזכרים בכלל כמיוחדים בסיפור הבריאה התנכ"י.

לפי תיאוריה מדעית אחרת, החיים נוצרו ממרק קדמון של חומרים אורגנים שנוצר בכדור הארץ בימים לאחר שהתקרר מספיק לשם כך והם התפתחו והשתנו בדרך שנקראת אבולוציה – תיאוריה מדעית אחרת שתוכלו לקרוא עליה במקורות אחרים. גם האדם נוצר על ידי אבולוציה מאותו אב קדמון שממנו נוצרו גם השימפנזה והגורילה, הוא התפתח במשך מיליוני שנים עד ששכלו הספיק לו כדי ליצור ציוויליזציה.

ויתכן שהאל או מקור קדוש אחר בא וסיפר לאדם את סיפור הבריאה התנכ"י בזמן כלשהו לפני אלפי שנים והתאים אותו כך שישמע כמתקבל על הדעת לתקופתו או מסיבות אחרות ויתכן שלא. ויתכן שיש לו משמעויות מיסטיות נסתרות או מוסרי השכל מסוימים כפי שיש באגדות רבות אחרות, אך אין הסיפור יכול עוד לשמש כדי ללמד אנשים בוגרים איך העולם נוצר - אגדות שגם מאמינים בהם – יש להשאיר לילדים.