הרצון לרצות

 

"רצון לרצות הוא מצב שבו האדם מצד אחד אינו רוצה דבר כלשהו, ומהצד השני הוא היה מאוד מעדיף דווקא כן לרצות את אותו הדבר, אך בכל זאת הוא לא ממש רוצה אותו. במצב כזה נאמר שהאדם אינו רוצה את הדבר, אך היה רוצה לרצות אותו."   למשל, אדם רוצה להצליח בלימודים אך אין לו מספיק מוטיבציה ללמוד, במצב כזה הוא עשוי לרצות שיהיה לו רצון ללמוד אף שאין לו רצון כזה.

  אפשרויות לסיבות לאותו רצון חסר רצון:

* יש רצונות שנחסמים עלידי פרינציפים, מצב מסוים, יאוש או פחד.

* אירועי העבר מורידים את החשק ללכת אחרי אותו רצון.

* חוסר רצון כללי לחיות ולעשות.

* כח רצון מועט.

  דרכים להשגת הרצון

* עלפי האתר להצליח בכח המחשבה (http://www.eip.co.il) מצב כזה נוצר משום שיש אצל האדם קונפליקטים שונים בין הרצונות השונים שלו. הוא גם רוצה וגם לא רוצה בו זמנית. או יותר נכון יהיה לו, הוא לא ממש יודע מה הוא באמת רוצה.

הדרך הטובה ביותר לצאת ממצב כזה, היא על ידי חקר פנימי של הרצונות. האדם צריך לשבת עם עצמו ולמצוא את הסיבה שבגללה הוא רוצה את רצונותיו: רצון לרצות. מהו רצון לרצות?

קח רצון כלשהו, ונסה להבין מהי הסיבה שבגללה הרצון הזה קיים. איזה רצון פנימי יותר יוצר את הרצון הזה, מהי הסיבה הפנימית של הרצון הזה. נסה להבין עד הסוף ובשלמות מלאה מדוע אתה רוצה את רצונותיך, עד שתגיע לרצון הראשון באמת שממנו באים כל הרצונות. כאשר האדם מבין את הרצון הראשון שלו, באותו הרגע כל הקונפליקטים השונים שיש בין הרצונות השונים נעלמים, ואז נשאר רק רצון אחד ויחיד. כאשר קיים רק רצון אחד, ממילא הבעיה של רוצה לרצות ורצון לרצות נפתרת מעצמה, מאחר שכאשר יש רק רצון אחד, אז כבר אין התלבטות לגבי שום דבר שבעולם.

* טיפול וייעוץ פסיכולוגי.

* טיפול אלטרנטיבי- איבחון אנרגטי ופתיחת צ'אקרות חסומות.

* לקרוא את הערך "הנעה" בויקיפדיה (http://he.wikipedia.org).

* על פי סולם הצרכים של מסאלו, כשלאדם חסרים צרכים בסיסיים כמו בריאות או ביטחון הוא יתקשה לבקש לעצמו צרכים גבוהים יותר כמו הצורך בכבוד ובהערכה. זאת אמנם לא תיאוריה מדויקת אבל אדם עני יחשוב יותר על כסף ואדם רעב יחשוב יותר על אוכל.

מה מחזק רצונות?

*  תקוות וציפיות, גדילת הסיכוי להשגת המטרה.
*  עליית ערך המטרה.
*  מילים ומחשבות מעודדות.
*  הליכה אחרי הרצון.
*  הנאה וסיפוק מהדרך למימוש הרצון.

עוד על רצונות :

יש 2 תיאוריות מרכזיות בנושא בפילוסופיה:

דטרמניזם- הכל נתון למעשה לחוקי פיזיקה קבועים ובכך בעצם קבוע מראש, התיאוריה השלטת במדע אם כי מאז שגילו את הקווארקים, נפתח פתח להפרכת התיאוריה.

רצון חופשי- העתיד עוד לא נקבע, ולאדם יש רצון חופשי ובכך אין לו באמת גורל קבוע מראש והוא יכול לפעול בשביל לשנות את מצבו, התיאוריה שיותר טוב ושפוי להאמין בה מסיבות פרקטיות.

 

*  "רצונו של אדם כבודו"

*  כל הנושא של רצונות של אחרים מול הרצונות שלך. נושא ממש רחב

*  בכל רגש יש רכיב של רצון.

*  כפיה על אדם היא בדרך כלל הדרך האחרונה שניתן לגרום לו להסכמה פנימית למשהו אלא אם הוא נשבר, השלים בפחד או חוסר-ברירה לוותר על רצונו או שאיכשהו הצליח להשתכנע.

* "ידע אינו מספיק - יש להשתמש בו,
רצון אינו מספיק - יש להוציאו אל הפועל" (גיתה)

* הכל שאלה של יחס
* Shit Happens
* Jump- just do it
* שילוב של רצון ויכולת כנגד המציאות מוביל להשגת המטרה.
* המטרה או הרצונות זקוקים לדרך פעולה אפשרית שאם האדם יצליח לעבור בה (תלוי בדרך, ביכולת ובמידת רצונו ואמונתו ביכולתו) יוכל להשיג את מטרתו.
* הרצון העכשווי מול הרצון הכללי (נושא חשוב בהפסקת עישון למשל)
* רצונות קטנים ומיידיים עשויים לפגום בהשגת רצונות גדולים.
* מוכנות - כמה אדם מוכן ללכת אחרי רצונו.
* נחישות והתמדה - דומה למוכנות כשההתמדה היא החלק הממשי.

מה עומד בפני הרצון?

* רצון בלי חשק.
* רצון חלש מדי.
* פחד.
* חוסר אמונה ביכולת הרצון להתממש, יאוש.
* רצונות אחרים.
* המציאות- שכוללת גם רצונות של אנשים אחרים.
* דרך פעולה מתאימה לא קיימת/ידועה/אפשרית.