תהליכים לאורך ההתפתחות האנושית

הצד הדינמי של ההיסטוריה מורכב משינויים, תהליכים ואירועים. תהליך הוא בעיקרון חיבור, לפעמים מלאכותי של אירועים- בצורה כזאת שאירוע ישפיע על אירוע אחר ויגרום לזרימה בכיוון מסוים.

אפשר לראות תהליך או אירועים מסוימים כחלק מתהליך גדול יותר שהוא בעצמו חלק מתהליך גדול יותר, למשל התפתחות של תעשיית הרכב כחלק מהתפתחות הטכנולוגיה האנושית, במאמר זה אנסה להביא את התהליכים או כיווני ההתפתחות הארוכים יותר באנושות, כאלה שאם אפשר קיימים כמה שיותר מקדמתה.

 

* תהליכים אבולוציוניים- האבולוציה שינתה את האדם מסוג כלשהו של קופאדם למה שהוא היום במשך מיליוני שנים, האבולוציה לא פסקה אבל היא איטית באופן יחסי. בין התהליכים הקבועים ניתן לראות את גדילת והתפתחות המח האנושי כמרכזי. אם כי היו שינויים חשובים אחרים בדרך- הזדקפות, התפתחות הידיים, התפתחות כלי הדיבור וכו'..

 

* התפתחות הידע האנושי- מצבור הידע האנושי הוא סך כל הידע שקיים באנושות בנקודת זמן מסוימת, עם במוחות האנשים ועם במקום איחסון כתוב או אלקטרוני. הוא נוטה לגדול עם הזמן בקצב שהולך וגדל..

 

* האצת קצב ההתפתחות הטכנולוגית עם הזמן- המצאות, טכנולוגיות ושינויים חברתיים/תרבותיים/כלכליים מסוימים אפשר שיגרמו ליכולת טובה יותר להשיג, לאחסן או להעביר ידע חדש.

למשל, באופן ישיר- התמקצעות ועיור, המצאת הכתב, האלפבית, הנייר, הדפוס, העיתונות, האוניברסיטאות, המיתודה המדעית, המיקרוסקופ והטלסקופ וכלי מחקר אחרים, רתימת המדע ליצירת מכונות תעשייה והפיכת פיתוח טכנולוגי לחלק חשוב בכלכלה מאז המהפיכה התעשייתית, חוק חינוך חובה, מדיה המונית והמצאת המחשב.

יש הרבה התפתחויות שיכולים להשפיע על כך גם באופן עקיף- למשל המצאות שמובילים לגדילת האוכלוסיה, להתפתחויות כלכליות וכו'..

 

* התפתחות היכולת ליצור כלים- התפתחות היכולת התעשייתית של האדם מאז השימפנזה הראשון שזרק בננה על נמר שעיצבן אותו מדי דרך סיתות הכלים הראשון של ההומו הבילס לפני 2 מיליון ועד המפעלים החצי-אוטומטיים של ימינו. היו הרבה צעדי מפתח בדרך, המצאת האש, הגלגל, השימוש במתכות, המצאת הכסף והתפתחויות כלכליות שהיו בעלות השפעה על התעשייה, ראשית המדע המודרני, המהפיכה התעשייתית וכו'....

 

* גלובליזציה- התפשטות המין האנושי מאפריקה ותפוצתו ברחבי הפלנטה מאמריקה ועד אירופה, התלכדותו בחברות הולכות וגדלות מקבוצת ציד ועד מדינות ואימפריות ואיחודו מחדש בעזרת התקדמות ביכולת התחבורתית והתקשורתית של האנושות ומידה מסוימת של קוליניאליזם אירופאי שאפשר לומר שהסתיים במלחמות העולם והקמת מועצה עולמית. אין זה אומר שכל האנושות תהפוך לאומה אחת ברבות הימים, אבל טבעי שהירידה במשמעות של מרחקים גאוגרפיים תוביל לחיבור מסוים של האנושות [ולחיכוכים]. המפגש בין התרבויות השונות מביא בהכרח לדיפוזיה רעיונית מסוימת.

 

* גדילת אוכלוסין. עד ה6.818 מיליארד מיליון בניאדם שיש בעולם נכון לרגע כתיבת טקסט זה.

 

* תהליכים היסטוריים אחרים, שהתחילו בזמנים שונים. למשל התפתחות החקלאות שהתחילה לפני 10 אלף שנה והיוותה את אחד השינויים הגדולים ביותר מהשינויים ששינו את פני החברה האנושית.