האלוהים שבבננה

 

מויקיפדיה, הערך "ניסויים בלשניים בקופי אדם":

"מאז שנות ה-60 של המאה ה-20 ועד היום נעשו מספר מחקרים בקופי אדם בשבי - בעיקר בשימפנזים ובבונובו ("שימפנזה ננסי"), אבל גם בגורילות ובאורנגאוטן - שבמסגרתם ניסו ללמד אותם להשתמש בשפה טבעית באופן דומה לשימוש שעושים בה בני אדם, וכן בשפות מתוכננות שונות.

[...] קופי אדם דומים מאוד לאדם מבחינה גנטית, והם מפגינים במידה מסוימת כישורים שאופייניים בעיקר לבני אדם, כמו שימוש בכלים פשוטים. אף מין מביניהם אינו מסוגל להפיק את מגוון הקולות שמסוגל בן-אדם להפיק, כיוון שתיבת הקול (לרינקס) שלהם ממוקמת גבוה בגרון.

[...]הזוג גרדנר היו מודעים לאי-יכולתם של שימפנזים להפיק צלילים המשמשים בסיס כמעט לכל השפות האנושיות, ולפיכך בחרו לדבר עם וושו בשפת הסימנים האמריקנית [...] על פי דיווחם וושו למדה כ-350 סימנים, כאשר הקריטריון היה שימוש ספונטני ונכון בסימן במשך שבועיים לפחות. בני הזוג גרדנר גם דיווחו על שימוש יצירתי בשפה - וושו יצרה לכאורה צירופי סימנים משלה לעצמים שהיא לא ידעה את שמם. למשל, היא התייחסה למקרר באמצעות צירוף הסימנים "לפתוח-לאכול-לשתות", לבקבוק תרמוס בצירוף "ספל-מתכת-לשתות", ולריבה באמצעות הצרוף "לכלוך-מתוק".

[...] "

 

ומכיוון שמדובר בספר העוסק באמונה, השאלה היא בעצם, האם אפשר ללמד קופים להאמין באלוהים או לפחות להכיר את המושג אלוהים. כלומר אם ייקחו חוקר דתי במקום אתאיסט ובאופן טבעי הוא ישלב במילותיו או בסימניו את הסימן "אלוהים", איך יבין את זה הקוף?

 

אם ילמדו את אותו קוף שצריך לחכות זמן מסוים בין בננות לאגוזים או לשטוף ידיים לפני האוכל וינמקו את זה באלוהים רואה – וקודם ילמדו אותו כשיש חוקר בחדר, אך בהמשך החוקר יצא והחינוך הסטנדרטי של עונש-גמול יינתן לפי מה שיימצא במצלמות נסתרות אליהם הקוף לא מודע – האם תיווצר איזושהי אמונה דתית אצל הקוף?  האם היכולת להאמין בדברים, למשל רק כדוגמא, באלוהים – היא יכולת המוגבלת רק לבני אדם? האם קוף יכול להתפלל בשפת הסימנים? – אם בכל פעם שהוא מבקש מ"אלוהים" בננה במצלמה נסתרת – יתנו לו בהסתברות מסוימת בננה, איך הוא יבין את זה?

 

ולדעתי, זה פשוט מחקר מאד מעניין.