השפעת אירועים על האמונה

 

השקפת העולם והיחס לדברים יכולה להשתנות מגלל אירועים שונים בחיים, למשל השבוע נסעתי לקניות והחניתי את האופנוע שלי איפה שאני תמיד שם אותו, אבל כשחזרתי הוא פשוט נעלם, חיפשתי אותו באזור ושאלתי את המוכרים בחנויות ליד המקום, אבל שום דבר לא עזר, האופנוע שלי נגנב ואבד.

מעבר לזה שזה לגמרי מבאס, זה איכשהו משפיע על החשיבה, מערער את האמון שיש לך בחברה ובאנשים אחרים למשל או את האמונה שיש איזה צדק בעולם ומחזק את האמונה שפשוט אין לך מזל בחיים.

למחרת בבוקר התעוררתי בכעס על העולם, לא ממש האמנתי שאני אמצא אותו אבל נסעתי לשם בכל זאת ועשיתי סיבוב עם האוטו של אמא שלי ומצאתי אותו בלוק ליד, הרגשתי הקלה (וקצת מטופש) והכל חזר לקדמותו.

 

האמונות, הדיעות והתפיסות שיש לנו על העולם או על כל נושא אחר, עומדות במבחן יומיומי מול אירועי החיים. כשיש אירוע שסותר משהו שאנחנו מאמינים בו אנחנו צריכים ליישב אותו עם הקיים, יתכן שזה יגרום לנו לפרש את האירוע בצורה שתתאים להשקפה שלנו ויתכן שזה יגרום לנו שינוי בהשקפה.

 

[26.2.10]

 

 

כתוספת מאוחרת, אני רוצה רק להגיד שאירועים שכאלה נקראים מבחני אמונה וזה אולי נשמע קצת מפחיד לאדם המאמין המעוניין לשמור על אמונתו, אך לפעמים דווקא בזכות אירועים כאלה יש אישור מחדש וחיזוק לאמונה שלנו.

 

לכן אין לדאוג מתמיהות ושאלות, למשל.

אם האמונה שלך חזקה ואמיתית היא תעמוד בשאלה ובתמיהה ואולי אפילו השאלה תפתח נושא חדש ותרחיב ותעמיק את אמונתך.

יחד עם זאת, חשוב אבל גם "לשמור על ראש פתוח" בנוגע לשאלות ולהיות מוכן להתגמש על דברים שאתה מאמין בהם אם יוכח שיש דרך יותר טובה ויותר נכונה.