למה האלים נטשו את בני האדם?

בטרילוגיית רומח הדרקון, מסופר על חבורת הומינידים [בני אדם, אלפים, גמד, קנדר] היוצאת במסע לחיפוש אחר התשובה לשאלה לאן נעלמו האלים הישנים, אלי האמת. עולם קרין עבר טראומה קשה עת האלים כעסו על חוצפתו של המלך-הכוהן הגדול של ממלכת עשתר [שסגד לאל הטוב פלאדין] והטילו על עירו כדור אש [כמו מטאור] שהשקיע את עירו במרכז מכתש חדש שנוצר ושכוסה ע"י הים, הארץ עצמה השתנתה בעקבות האירוע והסדר והחוק איבדו את אחיזתם בפני הרעב שנוצר לאחר החורבן. עם הזמן, המצב התייצב אך האמונה באלי האמת נעלמה, אף שהיו קוסמים עדיין בעולם שסגדו לאחד משלושת ירחי קרין. במשך מסעם הם מוצאים מחדש את האמונה באלים כשהם נפגשים באלה מישקאל [אלת הרפואה] בחורבות עתיקות הנשלטות ע"י דרקונית שחורה מצבאות הרשע שמתגלה לעיני אחת מהם שהופכת לכוהנת הראשונה לאחר החורבן של האמונה הישנה. בהמשך הם פוגשים בכלא איש חכם שהופך למאמין של פלאדין. התשובה שהם קיבלו מאותו איש היא שהאלים לא נטשו את בני האדם, אלא בני האדם נטשו את האלים בכך שהם נטשו את האמונה בהם. מכיוון שהם הפסיקו להאמין בקיומם, האלים הפסיקו להתקיים.  

אלוהות מתקיימת כל עוד יש לה מאמינים. כי אם מאמינים שמשהו קיים, אז לפחות בעולם סובייקטיבי/מחשבתי אחד הוא אכן מתקיים. גם אם אין לאותו אל אחיזה אובייקטיבית במציאות, האמונה בו בכל זאת משפיעה על המאמין. כמאמר הנביאים מלאכי ואחריו זכריה "שובו אלי ואשובה אליכם".

הערה: ידיד שלי שהוא במקרה רב – משגיח כשרות כיום, שאל כשהראיתי לו את הקטע הזה: "אם אתה לא יודע מי הוליד אותך זה אומר שאין לך הורה?",

ובכן זה עדיין לא מוכיח קיום של אלוהים, כיתום כשאתה מסתכל סביבך אתה רואה שלכולם יש הורים, בני אדם חיים בשר ודם, חוץ מליתומים שגם להם היו פעם. וכך אתה מסיק שגם אותך הולידו ובנוסף ידוע שבני אדם לא נולדים מעצמם. אך אין זו עובדה מדעית שלאלוהים יש חלק באותה משוואת יצירת אנשים טבעית ולמעשה המדע טוען שניתן לחלוטין להסביר את תהליך הלידה ואף את היווצרות גזע האדם ללא שימוש במילה אלוהים.